Czym się wyróżniają rowery szosowe?

rowery szosowe

Moda na rowery szosowe trwa. Coraz chętniej kupują je osoby, które marzą o jednośladzie i chętnie zastępują nim samochód, by dojeżdżać do pracy, ale i pasjonaci kolarstwa. Odpowiednio dobrany jednoślad tego typu sprawdzi się bowiem zarówno w przypadku amatorów, jak i ludzi bardziej doświadczonych.

Rowery dobrze wykonane

rowery szosoweNa co zwracać uwagę przy wyborze tego typu pojazdu na dwóch kółkach? Kolarstwo jako dyscyplina sportowa przechodziło różne fazy. Był czas, gdy jego popularność była ogromna. Niestety, kontrowersje związane z aferami dopingowymi w ramach tej dyscypliny, nieco osłabiły entuzjazm kibiców. Dziś jednak kolarstwo przeżywa swój renesans. Polskie społeczeństwo, wzorem tych europejskich, z większym entuzjazmem spogląda na same rowery. Są już on nie tylko zbędnym akcesorium, które zajmuje miejsce w piwnicy, ale dla wielu głównym środkiem transportu w zakorkowanym mieście lub na wsi. Kupowane są nie tylko rowery miejskie i górskie, ale też rowery szosowe. Są zwrotne, lekkie i pozwalają na szybkie przemieszczanie się po ulicach miast i ścieżkach rowerowych. Opony, jakie znajdują się w tego rodzaju jednośladzie, są wąskie i twarde. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie dużych prędkości, o ile podróżować się będzie po asfaltowej drodze.

rowery szosoweRower szosowy nie będzie odpowiedni, by rekreacyjnie poruszać się po leśnych duktach. Uwagę w tym modelu zwraca też kierownica, która ma charakterystyczny kształt. Nie bez przyczyny mówi się o niej „baranek”, jest bowiem wygięta w taki sposób, że przywodzi na myśl rogi tego zwierzęcia. W niektórych modelach daje się ją ustawić w położeniu górnym i dolnym, co umożliwia zmniejszenie oporów aerodynamicznych. Rowery szosowe ze sklepu warto dokładnie obejrzeć, sprawdzając ich wyposażenie (przekonamy się wówczas, jakie elementy musimy jeszcze dokupić). Warto też zapytać sprzedawcę o możliwość przejażdżki. W taki sposób sprawdzimy, czy jednoślad jest wygodny i będzie odpowiadał naszym potrzebom. Należy też uświadomić sobie, że w tym modelu trudno o przyjęcie wyprostowanej pozycji. Budowa roweru szosowego oraz styl jazdy wymuszają pozycję nisko pochyloną, która na dłuższą metę może dla niektórych osób okazać się niewygodna.

Zakup roweru szosowego to zawsze spora inwestycja, a mimo to wiele osób się na nią decyduję. I nie chodzi tylko o ludzi zarażonych pasją kolarstwa, ale i amatorów. Jazda rowerem nie musi być bowiem wolna, spokojna. Na odpowiednim pojeździe bywa dynamiczna, wydajna i pełna przygód. Wszystko jednak zależy od naszych preferencji.