Czym wyróżnia się kusza bloczkowa?

kusze bloczkowe

Wśród wielu rodzajów broni, szczególnym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się kusze – ta broń cięciwowa rozpowszechniła się w Europie w średniowieczu, choć w Chinach i Grecji znana była już od I w. p.n.e. Krótki czas, kiedy kusze wykorzystywano w Europie podczas bitew, na chwilę przerwał zakaz wprowadzony przez Innocentego II na II Soborze Laterańskim.

Kusza bloczkowa na przestrzeni wieków

  kusze bloczkoweMimo tego jednak mnóstwo zamków posiadało rozlokowane na wieżach kusze, które były doceniane ze względu na nieskomplikowaną budowę, celność oraz siłę rażenia – przebity bełtem życie skończył między innymi Ryszard Lwie Serce. Kusze zostały w niedługim czasie wyparte jednak przez broń palną. Dziś są kupowane jedynie w celach kolekcjonerskich lub sportowych – w wielu krajach Unii Europejskiej ich posiadanie jest całkowicie legalnie, jednak pasjonaci z Polski powinni pamiętać o tym, że w naszym kraju posiadanie kuszy jest zależne od pozwolenia. W ofertach sklepów kuszniczych znajdziemy między innymi duże kusze bloczkowe. Ramiona takiej kuszy są o wiele bardziej sztywne niż w przypadku kuszy refleksyjnej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie większej prędkości początkowej bełtu. Dodatkowo kusza taka wyróżnia się węższym łęczyskiem, co jest także zaletą jeśli chodzi nie tylko o strzelanie, ale o sam transport kuszy i jej noszenie.

kusze bloczkowePoza granicami naszego kraju tego typu kusze wykorzystywane są często w celach myśliwskich. Niektóre z modeli producenci wyposażają w dodatkowe elementy – na przykład w osłony chroniące palce. Ponadto kusza bloczkowa, aby ograniczyć trochę hałas, który towarzyszy jej używaniu, bardzo często posiada także tłumiki pozwalające na cichszą pracę łęczyska. Zabezpieczenie cięciwy przed przypadkowym strzałem jest z kolei elementem podstawowym, w który wyposażone są wszystkie wyroby oferowane przez producentów. Kusze bloczkowe mogą się różnić między sobą siłą naciągu cięciwy, rozpięciem łęczyska oraz prędkością bełtu. W zależności od naszych oczekiwań, wybrać możemy kusze, które swoim wyglądem przypominają broń średniowieczną, lub też kusze w nowoczesnym stylu – na przykład takie, które posiadają rękojeść pistoletową.

W zależności od wielkości kuszy, mogą być potrzebne też inne długości bełtów – oferta większości sklepów obejmuje bełty o długości od 36 do 56 cm. Wykonane są najczęściej z duraluminium lub z karbonu. Obok bełtów musimy zaopatrzyć się oczywiście w groty – tutaj producenci wymieniają między innymi myśliwskie groty rozwierające oraz groty tarczowe. Jeżeli zależy nam na dokładności strzału – dobrze sprawdzą się celowniki optyczne.