Gdzie wybrać się w pierwszy rejs?

czarter jachtu w Chorwacji

Każda pracująca osoba z niecierpliwością czeka zawsze na chwilę wytchnienia, którą da jej wakacyjny urlop – liczy na tydzień lub nawet dwa tygodnie pięknej, słonecznej pogody umożliwiającej naładowanie akumulatorów na nadchodzącą jesień. Oprócz odpoczynku, często chcemy też, aby nasze wczasy wiązały się z jakimiś nowymi wrażeniami czy przygodami, dlatego coraz częściej ludzie rezygnują z wylegiwania się na plaży, na rzecz bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pomysł na wakacje w Chorwacji

czarter jachtu w ChorwacjiMoże rejs jachtem? Wakacyjny czarter jachtu w Chorwacji może zapewnić niezapomniane wrażenia. Jeżeli nie posiadamy uprawnień do samodzielnego sterowania jachtem – możemy zdecydować się na rejs z wynajętym, doświadczonym skipperem. Wynajęty sternik dobrze zna akwen, po którym płynie, a także orientuje się, w jakich zatokach najlepiej zdecydować się na postój. Ponadto zna okolice portów – dzięki niemu wybierzemy z pewnością najlepszą restaurację, gdzie zjemy kolację. Przez cały czas trwania rejsu z wynajętym skipperem będziemy pewni swojego bezpieczeństwa – więc będziemy mogli całkowicie oddać się przygodzie. Sprawdzimy, czy żeglarstwo stanie się naszym hobby – dopiero później możemy starać się o uzyskanie patentu żeglarskiego czy patentu sternika jachtowego, co umożliwi nam samodzielne rejsy.

czarter jachtu w ChorwacjiChorwacja dobrze sprawdza się na czarter z tego względu, że panuje tam przewidywalna pogoda, a wiatry są z reguły niezbyt silne. Ponadto niewielkie odległości między portami sprawiają, że to dobra opcja także na rejsy z dziećmi – nie będziemy cały dzień na otwartym akwenie, a czeka nas po drodze sporo przystanków. Główną kwestią, o której powinniśmy pomyśleć, jest wielkość jachtu – oczywiście będzie ona zależna od tego, ile osób popłynie w rejs. Do czarteru udostępniane są jachty 2-, 3-, 4-, a także 5-kabinowe. Każda kabina pomieści dwie osoby, więc jeśli wybieramy się tylko w dwójkę, wystarczy nam z pewnością najmniejszy jacht. Warto zwracać uwagę na to, od ilu lat eksploatowany jest jacht. Zazwyczaj nie poleca się już tych starszych niż 7 lat, chociaż armatorzy oferują szeroki przekrój wiekowy statków. Jeżeli już wybierzemy jacht – czeka nas podpisanie umowy czarteru oraz przeprowadzenie protokołu przejęcia jachtu.

Sprawdzamy, czy na jachcie znajduje się całe niezbędne wyposażenie oraz zapoznajemy się z obsługą poszczególnych urządzeń, na przykład pomp, systemy GPS czy windy kotwicznej. Z pewnością urlop na pełnym morzu będzie niesamowitą przygodą, która zrelaksuje nas przed kolejnymi nadchodzącymi dniami pracy.