Jak się przygotować do spływu kajakowego?

spływ kajakowy

Chcesz się wybrać na jednodniowy spływ kajakowe jednak nie wiesz jak się do niego przygotować. By spływ był dla Ciebie prawdziwą przyjemności i byś nie musiał się na nim o nic martwić podpowiadamy, o czym nie możesz zapomnieć. Pierwsza kwestią o jaką należy zadbać wybierając się na spływ kajakowy jest odpowiedni strój.

Spływ kajakowy w górach wymaga większych przygotowań

indywidualny spływ kajakowyMusi on być odpowiednio dobrany do poru roku, miejsca, jak i prognozowanej pogody. Wiadomo, że np. indywidualny spływ kajakowy w Pomiechówku będzie wymagał od nas mniejszych przygotowań niż ten w terenach górskich. Jako, że większość osób wybiera średniej trudności spływy, więc o takich też tu powiemy. I tak w okresie letnim najlepiej by w naszym stroju kajakowym znalazły się takie elementy jak: strój kąpielowy/ kąpielówki, krótki spodenki, bluzka z krótkim rękawkiem lub też jakaś koszula. Taki strój zapewni, że z jednej strony nie będzie nam za ciepło, z drugiej że będziemy chronieni przed słońcem, które na rzece może dość mocno przypiekać. Co bardzo ważne należy pamiętać tu o nakryciu głowy, czapka z daszkiem czy chusta doskonale się sprawdzą, warto także pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych.

spływ kajakowyChoć w samym kajaku można siedzieć bez butów, pamiętajmy o tym, że wychodząc z niego trzeba je założyć, w rzekach i na brzegach nie brakuje bowiem ostrych kamieni czy tłuczonego szkła, a nawet drobne skaleczenie może nam skutecznie popsuć cały spływ. Na takie okazje sprawdzają się dobrze sandały albo buty do sportów wodnych. Pamiętajmy także o tym, że pogoda może się nagle załamać, a co za tym idzie powinniśmy zabrać ze sobą jakąś kurtkę, czy też bluzę polarową. Poza odpowiednią odzieżą pamiętajmy także o tym by na spływ zabrać, telefon komórkowy przynajmniej jeden na grupę, tak na wszelki wypadek, jakieś plastry i inne akcesoria opatrunkowe, krem z filtrem, wodę mineralną, prowiant, a także worki na śmieci, by zużyte opakowania mieć gdzie zapakować. Pamiętajmy jednak o tym, że cenne rzeczy jak telefon czy też portfel z dokumentami należy odpowiednio zabezpieczyć, tak by w razie wywrotki nie zgubiły się czy też nie uległy zniszczeniu.

Sprawdzi się tutaj dobrze woreczek strunowy, w którym możemy zapakować wspomniane rzeczy a także i słoik, który dobrze zakręcony nie tylko pozwoli uniknąć nam zamoczenia wspomnianych rzeczy, ale także będzie unosił się na wodzie, dzięki czemu nasze rzeczy w trakcie wywrotki nie pójdą na dno. Przygotowując się do spływy pamiętajmy także o tym by zachować odpowiednio środki ostrożności, zwłaszcza, jeśli płyną z nami małe dzieci.