Jak wybrać dobry sprzęt do piłki nożnej?

plażowe bramki do piłki nożnej

Piłka nożna to hobby dla małych i dużych chłopców, choć oczywiście i panie coraz chętniej oglądają mecze w telewizji i same uprawiają tę dyscyplinę. Nadal jednak pozostają w mniejszości. Chłopców nie trzeba zachęcać do kopania piłki, trzeba jednak zadbać o odpowiedni sprzęt, żeby rozgrywanie meczu było bezpieczne i zgodne z ogólnymi zasadami meczów.

Bramki do piłki nożnej – wybór

bramki do piłki nożnejZdecydowanie ważną rolę odgrywają bramki. Ustawione na przeciwnych stronach boiska powinny być stabilne, w prostokątnym kształcie, z mocną ramą i siatką z tyłu. Siatka sprawia, że piłka trafiona do bramki tam zostanie, a nie odbije się jak od ściany. Łatwo ją też stamtąd wyciągnąć. Rama najczęściej jest wykonana z metalu, co zapewnia trwałość konstrukcji. Są także plażowe bramki do piłki nożnej, które mogą być nawet dmuchane, szczególnie w meczach rekreacyjnych. Jednak w meczach zawodowych także stosuje się stabilne, metalowe wersje. Bramka może być zabetonowana, jednak sama z siebie nie powinna się przewracać nawet pod wpływem silnego wiatru, czy obciążenia np. dzieciaki dla zabawy huśtają się na górnej poprzeczce. Druga ważna rzecz podczas meczów to sama piłka. Jeśli nie będzie dobrze napompowana to zamiast ślizgać się po trawie będzie na niej stawać, a jej kopanie będzie wymagało więcej siły. Zbyt twarda jednak może odbijać się za bardzo.

plażowe bramki do piłki nożnejNajlepsze są piłki z szytymi łatami i dobrą zatyczką do pompowania. Trenując piłkę nożną nie można zapominać o dobrym ubiorze i butach. O ubrania nie zawsze trzeba bardzo dbać, wystarczy zwykły t-shirt i krótkie spodenki. Jednak bieganie w zwykłych butach sportowych po trawie, szczególnie mokrej, jest utrudnione. Korki, czyli profesjonalne buty z kolcami, sprawiają, że poruszanie się po murawie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, trudniej o upadki. Jeśli ktoś podczas meczu stoi na bramce to powinien zaopatrzyć się w mocne rękawice. Dzięki nim chwytanie piłki jest łatwiejsze, a odbieranie silnego uderzenia mniej dotkliwe. Rękawice powinny mieć dopasowany rozmiar, miękką wyściółkę, ajk również antypoślizgową tkaninę na zewnątrz. Bramki, piłka oraz dobry ubiór wystarczą na meczach rekreacyjnych. Mecz można grać też w dowolnym miejscu, nawet bez dobrze wytyczonego boiska.

Mecze zawodowców muszą odbywać się na sprawdzonej murawie, a do sprzętu trzeba dołączyć flagi dla sędziów, słupki. Wybierając sprzęt do piłki nożnej powinno się kierować przede wszystkim wytrzymałością materiałów oraz solidnością wykonania, ponieważ podczas meczów wszystko bardzo się niszczy, a tanie produkty nie sprawdzają się.