Jak zaplanować wycieczkę rowerową?

rowery holenderskie

Wycieczki rowerowe to ostatnio bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. To nie tylko fajna rozrywka, ale przede wszystkim działanie dla zdrowia. Jazda na rowerze angażuje różne grupy mięśni, spędzanie czasu na świeżym powietrzu zawsze jest korzystne dla zdrowia, jazda pozwala nam spalić dużo kalorii.

Dopasowanie roweru do trasy

rowery holenderskieTo dobry sposób na odchudzanie oraz poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Zanim jednak wybierzemy się na taką wycieczkę rowerową to warto przygotować sobie dobry plan. Zacznijmy od tego, że należy wyznaczyć trasę jazdy. W wielu miastach są ścieżki rowerowe czy liczne parki w których można jeździć na rowerze. To teren płaski, równy, więc idealnie nadaje się do wycieczek dla osób początkujących, o słabszej kondycji, czy na pierwszą wycieczkę w sezonie. Osoby bardziej doświadczone mogą sobie pozwolić na jazdę po terenach górzystych, piaszczystych, nierównych. Należy także wziąć pod uwagę kilometrową długość wyprawy. Warto jest zaplanować trasę w kółku, bo wtedy zobaczymy wiele miejsc, a przy tym znamy dokładną długość trasy. Wiele osób popełnia błąd taki, że wyznacza sobie trasę do miejsca X, która jest dla nich optymalna, a zapominają że muszą jeszcze wrócić. Są wtedy bardzo zmęczeni czy też szukają alternatywnego powrotu, na przykład autobusem. Nie należy się forsować, trzeba podchodzić do swoich możliwości racjonalnie.

rowery holenderskiePrzed wycieczką należy także sprawdzić w jakim stanie jest nasz rower. Szczególnie po zimie, kiedy rowery stoją nieużywane to trzeba sprawdzić ich sprawność. Rowery holenderskie damskie czy męskie rowery miejskie – każde mogą stracić powietrze w kołach, czy też łańcuch nie będzie dobrze przechodził po przerzutkach. Przede wszystkim trzeba zatem dopompować koła samodzielnie lub też udać się do salonu rowerowego. Łańcuch i pozostałe części układu należy potraktować smarem, żeby całość chodziła dobrze. Jeśli na metalowych elementach roweru pojawiła się rdza to należy zastosować odrdzewiacz, często dostępny w formie płynu. Potem należy przejechać się testowo na rowerze, żeby sprawdzić, czy działa jak należy. Podczas planowania wycieczki rowerowej należy zwracać uwagę na liczbę kilometrów i na sprawność rowerów, ale również na pogodę. Nie warto wyruszać w trasę, kiedy zapowiadają deszcz, choć i upał nie jest korzystny.

Najbardziej optymalna pogoda to ciepło, ale nie zbyt ciepło, delikatny wietrzyk, brak opadów. W takich warunkach na pewno jazda na rowerze będzie przyjemna. Dobry plan to połowa sukcesu. Mierzmy siły nad zamiary i dbajmy o nasze rowery.